sen kazan

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

internette sende kazanabilirsin

Forex Döviz değişimi anlamına gelir

TurSonHalAdmin
    TurSonHalAdmin
    Yetkinyönetmen

Forex Döviz değişimi anlamına gelir TB1ZpEEIFXXXXb4aXXXeQCNOVXX-160-600

Balık

At

Forex Döviz değişimi anlamına gelir Empty Forex Döviz değişimi anlamına gelir

Mesaj tarafından TurSonHalAdmin Paz Eyl. 05, 2010 9:34 pm

Forex Döviz değişimi anlamına gelir B1297_A24552_TGet_S5362253622
    Forex Döviz değişimi anlamına gelir. Forex, bir dövizi alırken eşzamanlı olarak diğerini satmaktır. Parayı parayla satın aldığınıza göre para alıp para vermiş olursunuz. Alma ve satma işlemleri aynı anda meydana gelir.

Rate/Quote (Oran/Fiyat)
    Oran bir para biriminin diğeri karşısındaki fiyatıdır.

Base Currency (Baz Döviz)
    Baz Döviz Döviz ikilisinde ilk dövize denir. Değeri karşı dövizin değerine göre belirlenir.
    (Örneğin , EUR/USD oranı 1.3525 ise EUR baz dövizdir ve 1.3525 Amerikan Doları eder.)

Counter Currency (Karşı Döviz)
    (Fiyat Dövizi veya Pip Dövizi olarak da adlandırılır)
    Karşı Döviz döviz ikilisindeki ikinci dövizdir.Değeri Baz Dövizin değerine göre oluşur.
    (Örneğin, EUR/USD ikilisinde Karşı Döviz USD'dir.)

Bid (Alış) Fiyatı
    (Aynı zamanda Aktif Satış Fiyatı olarak da bilinir)
    Bid(Alış) fiyatı (sol tarafta yer alır) işlem yapanların baz dövizi satabilecekleri fiyatı ifade eder.
    Eğer Euro'nun değerinin düşeceğine inanıyorsanız satmayı tercih edersiniz. EUR'u USD'ye karşı bid fiyatından satabilirsiniz.

Ask (Satış) Fiyatı
    (Aynı zamanda Aktif Alış Fiyatı veya Teklif fiyatı) olarak da bilinir
    Satış Fiyatı (sağ tarafta yer alır) işlem yapanların baz dövizi alabilecekleri fiyatı ifade eder.
    Eğer Euro'nun değerinin yükseleceğine inanıyorsanız almayı tercih edersiniz. EUR'u USD'ye karşı ask fiyatından alabilirsiniz.

Spread
    (Aynı zamanda Alım/Satım Spread'i veya Piyasa Spread'i olarak da bilinir)
    Spread alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farktır.

Pip
    (Aynı zamanda points(noktalar) anlamına da gelir)
    Pip Oranların son basamağında bulunan en küçük değişime denir.(Genellikle virgülden sonra 4. sayıdır).

Day Trading (Gün içi Alım Satım)
    Day Trading aynı gün içerisinde açılıp kapatılan işlemleri kapsar.

Transaction Cost (İşlem Masrafı)
    İşlem Masrafı alım satım yaptığımızda oluşan masraftır.
    Şu şekilde hesaplanır: İşlem Masrafı = Satış fiyatı - Alış Fiyatı.

Stop Loss (Zararı Kes)
    Bir pozisyon açtığımızda fiyatların belirli bir seviyenin altına gelmesi halinde otomatik olarak satış yapıldığı emir türüne zararı kes denir.Zararı Kes emrini, piyasanın beklentilerinizin tersine hareket ettiği durumlarda zararınızı minimize etmek için kullanırsınız.

* Forex piyasası size ödünç alınmış sermayeyle alım satım yapma fırsatı sağlar. Dealer veya Broker'ınız İle İşlem Yaparken İhtiyacınız Olacak Terimler:

Margin & Leverage (Marjin & Kaldıraç)
    Kaldıraç ufak bir başlangıç sermayesiyle hızlı ve ucuz şekilde işlem yapmanıza ortam sağlayan dealer veya kurumdan aldığınız borçtur. Marjin Marjin işlem yapabilmek için koymanız gereken minimum nakit teminattır. Muhtemel Fx işlem zararlarını karşılar. (Örneğin kaldıraç size 25 dolar ile 10 000 dolarlık alım satım yapma hakkı tanır.) Kaldıraçın size alabileceğinizden fazla pozisyon alma imkanı sağlaması, potansiyel karınızı artırabileceğı gibi, potansiyel zararınızı da artırabilir. Kaldıraçlı ürünlerle işlem yaparken ortaya çıkabilecek riskler konusunda uzmanlaşmak için yeterince zaman ayırmanız şiddetle tavsiye edilir.

* eToro’nun yaklaşımı*: Yukarıdaki örnekler uygulanırsa, eToro ile 25 dolar olan asgari başlangıç sermayesi'nden fazlasını yitirmezsiniz.

* Son ve önemli bir bilgi
    Marjin ile alım satım yapmak alım gücünüzü artırır.
    400:1 kaldıraç oranı olan Marjin hesabınızda 25 dolar nakit bulundurursanız, 10 000 dolar tutarına kadar döviz alabilirsiniz çünkü teminat olarak tutarın sadece %0.25'ini hesapta bulundurmanız yeterlidir. Bu demektir ki, 25 dolarlık başlangıç sermayesiyle 10 000 dolar değerinde alım gücünüz vardır.
    Bunun yanında, alım gücünüz nasıl ki karınızı artırabiliyorsa,aynı zamanda zararlarınızı da artırabilir. Riskleri anlamanız için yeterince zaman ayırmanız kesin olarak tavsiye edilir. Marjin hesabınızın nasıl çalıştığını anlamak ve kafanızda soru işareti yaratan noktaları sormak için marjin sözleşmesini okuduğunuzdan emin olun.
    Forex Döviz değişimi anlamına gelir B1577_A24552_TGet_S5362253622

Forum Saati Ptsi Mayıs 13, 2024 10:53 pm